12 AUG 2024 · Czasami koncentrujemy się bardzo na procesach zachodzących w naszej psychice, jednak sama zmiana na poziomie psychicznym nie oznacza od razu integracji z ciałem. Jeśli nie zadbamy również o ciało, nie będzie możliwe pełne pomieszczenie tej zmiany. W rezultacie, zmiana może nie zostać w pełni zintegrowana i zakotwiczona w naszym życiu.
Spójrzmy na psychikę i ciało jak na dwa konie w jednym zaprzęgu. Aby możliwy był ruch do przodu (aby zmiana była efektywna) oba konie muszą współpracować, iść razem. Aktualnie wiele nurtów zauważa potrzebę zajęcia się zarówno psychiką, jak i uważnością na ciało. Istnieją podejścia tzw. top down , czyli metody, które podążają od zajmowania się psychiką i umysłem w kierunku uwzględniania ciała i zmian w ciele. Są też metody bottom up, które idą od pracy nad ciałem do uwzględnienia tego, co się dzieje w umyśle. Są także metody, które uwzględniają oba podejścia, w obu kierunkach. Zarówno programy rozwojowe z końmi, jak i NARM uwzględniają na poziomie koncepcji wzajemną zależność pomiędzy ciałem a umysłem i psychiką. Także joga Kundalini bierze pod uwagę coś jeszcze, nie jedynie ciało.
Dlaczego rozmawiamy na ten właśnie temat?Ciało odgrywa kluczową rolę w rozpoznawaniu i przełamywaniu blokad psychicznych. Sygnały płynące z ciała mogą wspierać nas w procesie terapeutycznym, a jednocześnie sama psychoterapia może wpłynąć na nasze ciało. Istnieją także różnorodne ćwiczenia i techniki, które pomagają zakorzenić zmianę na poziomie fizycznym, co jest niezwykle istotne.
Dlaczego to jest ważne, żeby zmiana mogła pomieścic się w ciele? No cóż, nawet najlepszy program terapeutyczny czy najgłębsze doświadczenie rozwojowe może w danym momencie nie pomieścić się w ciele. Nasz układ nerwowy może zareagować na nowy, pożądany stan jako na coś obcego i zagrażającego, co sprawi, że zmiana zostanie zatrzymana. W takim przypadku nie będzie ona trwała, a coś, co mogło nas wzbogacić, zostanie odrzucone, uniemożliwiając pełną integrację.Dlatego tak ważne jest, abyśmy w procesie zmiany uwzględniali zarówno umysł, psychikę jak i ciało. Zmiana, która zostaje pomieszczona w ciele, staje się bardziej realna i możliwa do utrzymania, a my możemy doświadczyć większej harmonii między tym, co myślimy, a tym, co czujemy i jak działamy. To właśnie dzięki tej współpracy między umysłem a ciałem możemy naprawdę ruszyć do przodu i lepiej się czuć ze sobą.
W tym odcinku przechodzimy, wraz z Małgorzatą Śnieżyńską, przez meandry tematu pomieszczania zmiany w ciele uwzględniając nasze doświadczenia z różnych nurtów psychoterapetuczynych, psychologii głębi, NARM (Neuro Afektywny Model Relacyjny) oraz programów rozwojowych z końmi.
Zapraszam do wysłuchania:)
---
Pomieszczanie zmiany w ciele – co to oznacza? I inne wątki tego odcinka:
- Czy skierowanie uwagi tylko na psychikę i rozwój osobisty, a zapominanie o ciele może być destrukcyjne?
- O narzędziach, które pomagają zatrzymać się, uspokoić lub pogłębić kontakt ze sobą i z ciałem.
- Kiedy warto przytrzymać uwagę na trudnych emocjach, a kiedy przekierować na coś innego.
- O materializowaniu rozwoju osobistego w realnym życiu.
- “Nie” od ciała – kiedy się pojawia i jak to możemy interpretować.
- O tworzeniu przestrzeni w ciele, aby wzrastać, zamiast wprowadzać niepotrzebny chaos w psychice.
- Historia Małgorzaty Śnieżyńskiej o granicznym doświadczeniu powiązanym z ciałem oraz jej podejściu do rozwoju i nowootwieranym miejscu w Lublinie: Ośrodku jogi i psychoterapii Madragora Yaga Joga, w którym znajdą swoje urzeczywistnienie: joga Kundalini, psychoterapia, arteterapia i inne wspaniałości – więcej na stronie https://www.facebook.com/mandragora.yaga.joga/.
Podobał Ci się ten odcinek?
Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:
***https://www.horsesense.pl/podcast107/