Podcast Cover

MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT

  • Portugalia. Część 1. Megality i klasztory

    1 JUL 2024 · Muzyczne podróże po Europie – ten cykl proponujemy na wakacje w związku z 20-leciem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na początek wybraliśmy się do Portugalii. Mało kto wie, że jest ona pełna megalitów, których najwięcej znajduje się w regionie Alentejo. Kromlech Almendres, menhir Almendres i grobowiec Anta Grande do Zambujeiro to tylko niektóre obiekty megalityczne, jakie znalazły się na naszej trasie. Byliśmy również w imponujących budowlach religijnych: klasztorze Zakonu Chrystusa w Tomar, klasztorze w Batalha, opactwie cystersów w Alcobaca i katedrze w Evorze. Zatrzymaliśmy się w Monsaraz, Marvao, Mafrze, Obidos, Sintrze i Lizbonie. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała
    Played 57m 49s
  • Harcerze w Ekwadorze

    22 JUN 2024 · Razem z harcerzami z Hufca Kielce Południe wybraliśmy się na JamCam, zlot skautów regionu interamerykańskiego w Guayaquil w Ekwadorze. Celem była promocja kandydatury Polski do organizacji światowego Jamboree w 2023 r. wśród skautów. Gośćmi Jerzego Jopa była jedyna, pięcioosobowa reprezentacja Polski na zlocie w Ekwadorze: Aleksandra Polesek z córką Krysią Fontaną, Kamila Stępnik, Jakub Raduszewski i Antoni Pawlak. Przy okazji zwiedziliśmy najstarszą stolicę w Ameryce Południowej – Quito, byliśmy na równiku w Mitad del Mundo, a także zdobywaliśmy najwyższy i najpiękniejszy czynny wulkan na świecie – Cotopaxi.
    Played 40m 33s
  • Apokalipsa Trzeciego Świata. Zambia i Zimbabwe

    15 JUN 2024 · Wybraliśmy się do byłych kolonii brytyjskich w środkowo - południowej Afryce. Tereny te penetrował David Livingstone, jeden z największych XIX-wiecznych odkrywców, któremu nawet zespół Abba poświęcił swój utwór „What About Livingstone?”. Śladem Livingstone’a wyruszył gość Jerzego Jopa, Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, fotografik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych. Wspominaliśmy też innych podróżników, takich jak Henry Morton Stanley czy Emil Holuba, wizjonera Cecila Johna Rhodesa, rewolucjonistę Roberta Mugabe czy Edwarda Festusa Mukuka Nkoloso, twórcę zambijskiego programu kosmicznego. Opowiadaliśmy o historii świetności i upadku Białej Rodezji.
    Played 44m 2s
  • Muzea w Izraelu

    8 JUN 2024 · Mimo trwającej wojny odwiedziliśmy Izrael. Obok popularnych turystycznych atrakcji, warto zwiedzić też mniej oczywiste miejsca tego kraju. Należą do nich muzea, będące prawdziwą skarbnicą archeologii, etnografii, sztuki i lokalnej historii, przyciągające turystów z całego świata. W tym kraju jest ponad 200 muzeów, znajdujących się w miastach, miasteczkach i kibucach. Odwiedziliśmy Muzeum Narodu Żydowskiego ANU i Muzeum Sztuki w Tel Awiwie z Pawilonem Sztuki Współczesnej Heleny Rubinstein. Byliśmy w Muzeum Ilany Goor w sercu Jaffy, a w Jerozolimie zwiedziliśmy Muzeum Izraela oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. Zajrzeliśmy też do Mishkan Museum Of Art w kibucu Ein Harod i Muzeum Bojowników Gett. Gościem Jerzego Jopa była Magdalena Kusztal, jeszcze niedawno kierująca Instytutem Polskim w Tel Awiwie, wieloletnia dyrektorka Kieleckiego Centrum Kultury.
    Played 41m 37s
  • Pocztówki z Japonii

    1 JUN 2024 · Zwiedzanie kraju kwitnącej wiśni rozpoczęliśmy w Hiroszimie, skąd wybraliśmy się na wyspy Miyajima i Sakurajima, oferującą kąpiele w gorącym piasku wulkanicznym. Z kolei były: trekking w Kirishima National Park, kąpiele w gorących źródłach Beppu, wycieczka rowerowa widokową trasą Shimanami Kaido, podziwianie zamków w Okayamie i Osace, spacery po Nara i Kioto. Szukaliśmy śladów samurajów w Kanazawie. Zaproponowaliśmy wizytę w skansenie Hida no Sato w Takayamie i na farmie wasabi w Matsumoto. Ostatnim punktem programu było Tokio, skąd wyruszyliśmy na wycieczkę do Nikko z grobowcami szogunów. Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski, doradca zarządu w Grupie Polskie Składy Budowlane Handel, podróżnik, fotografik.
    Played 32m 45s
  • Ruch lodu, czyli podróż przez topniejącą Arktykę

    25 MAY 2024 · Rejs polarny jachtem „Magnus Zaremba”, pod dowództwem kapitana Eugeniusza Moczydłowskiego, w otoczeniu majestatycznych lodowców – to główny punkt naszego programu. Podpatrywaliśmy życie dzikich zwierząt tam, gdzie poluje największy drapieżnik na Ziemi, niedźwiedź polarny. Gościem Jerzego Jopa był Kuba Witek, filmowiec, podróżnik i autor książek, który wziął udział w ekspedycji naukowej AREX 2019 na Spitsbergen, zorganizowanej przez Instytut Oceanologii PAN  Sopocie. Cel wyprawy to badania Arktyki związane ze zmianą klimatu, a kierował nią prof. Jan Marcin Węsławski, wychowanek prof. Stanisława Siedleckiego, założyciela Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
    Played 33m 11s
  • Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych

    18 MAY 2024 · Niesamowite widoki łączące góry z otwartym oceanem, najwyższe klify w Europie, największe morskie jaskinie świata… Dzisiejsza podróż była spotkaniem z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie. Odwiedziliśmy Wyspy Owcze, archipelag wysp wulkanicznych, położony w połowie drogi między Norwegią a Islandią na Morzu Norweskim, które jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Zostały one uznane przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Poznawaliśmy farerskie społeczeństwo, obserwowaliśmy nawet krwawe polowanie Grindadrap. Gościem Jerzego Jopa był Kuba Witek, filmowiec, podróżnik, autor książek, twórca filmów dokumentalnych: „ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów” (Grand Prix Festiwalu Mediatravel w Łodzi) oraz „FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych”.
    Played 48m 1s
  • Rowerem z Drezna do Berlina i przez Szwajcarię

    11 MAY 2024 · Niemcy słyną ze świetnie przygotowanych tras rowerowych. Poszukując celu na  majowy wypad rowerowy wybraliśmy się więc do naszych najbliższych sąsiadów. Wybór padł na szlak rowerowy z Drezna do Berlina. Po drodze znalazły się między innymi Torgau i Wittenberga – miasta Marcina Lutra, Magdeburg – kolebka niemieckiego romanizmu oraz Poczdam – królestwo pałaców i ogrodów. Zaliczyliśmy też trasę rowerową Berliner Mauerweg, czyli śladem Muru Berlińskiego. Berlińczycy kochają rowery, które są dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Przekonywał o tym dr Piotr Olszewski, a rozmawiał z nim Jerzy Jop. W drugiej części programu sprawdziliśmy, czy można również Szwajcarię uznać za raj dla rowerzystów. Wybraliśmy się w podróż od Jeziora Genewskiego do Jeziora Bodeńskiego. Przy okazji pokonaliśmy na rowerach widowiskową przełęcz Furka. Naszymi gośćmi byli: Klaudia Cybulska, Barbara Pasik, Michał Domagalski i Adrian Małkiewicz.
    Played 51m 42s
  • Kusząca Kanada - Indianie, bizony i dinozaury

    4 MAY 2024 · Drogą Yellowhead Highway dojechaliśmy do doliny Skeena, zamieszkiwanej przez Indian Gitxan, „ludzi znad rzeki mgły”. Podążyliśmy szlakiem totemów i dotarliśmy do lasów deszczowych niedźwiedzia-ducha Kermode. Przypomnieliśmy gorączkę złota Cariboo. Penetrowaliśmy kaniony Prowincjonalnego Parku Dinozaurów i odwiedziliśmy Muzeum Paleontologii w Drumheller, najwspanialsze muzeum dinozaurów na świecie. Byliśmy w Buffalo Jump, gdzie Indianie Czarne Stopy zabijali bizony i Bison Paddock. Na wyspie Vancouver zajrzeliśmy do rezerwatu Cathedral Grove, w którym można zobaczyć nawet 800-letnie, dochodzące do 80 metrów wysokości daglezje. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
    Played 52m 29s
  • Sokotra - Galapagos Oceanu Indyjskiego

    27 APR 2024 · Choć Sokotra jest częścią targanego wojną Jemenu, na samej wyspie nie ma śladu działań wojennych. Geolodzy uważają ją za najbardziej odizolowany kawałek lądu w historii Ziemi. Przyciągają krajobrazy jak z filmów fantasy, mnóstwo gatunków roślin i zwierząt niespotykanych nigdzie indziej na świecie i mała liczba turystów, nieprzekraczająca kilku tysięcy rocznie. Zaproponowaliśmy kąpiele w szmaragdowych lagunach i wadi, spacery w lesie smoczych drzew i lesie wymarłych drzew, wspinanie się po 150-metrowych wydmach przytulonych do nagich skał i odkrywanie jaskini Hoq z gigantycznymi filarami. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Ewa Rot-Buga, autorka książek: „Konno po marzenia”, „Roxley. Wibracja piękna” i „W odbiciach” oraz Sławomir Buga, pasjonat fotografii.
    Played 45m 54s

Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do...

show more
Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do odsłuchania na portalu podcasty.radiokielce.pl.
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search