Niemiecka pielęgniarka. Pauline Kneissler cz. 2

Jul 18, 2024 · 9m 6s
Niemiecka pielęgniarka. Pauline Kneissler cz. 2
Description

W tym podcaście kontynuujemy historię niemieckiej pielęgniarki Pauline Kneissler. Opowiadamy o jej działaniach w ramach akcji T4 oraz późniejszych zadaniach podczas II wojny światowej. Podróż do zamku Grafeneck: Zaczynamy od...

show more
W tym podcaście kontynuujemy historię niemieckiej pielęgniarki Pauline Kneissler. Opowiadamy o jej działaniach w ramach akcji T4 oraz późniejszych zadaniach podczas II wojny światowej.

Podróż do zamku Grafeneck: Zaczynamy od momentu, kiedy Pauline Kneissler, pracując w akcji T4, eskortowała niepełnosprawnych pensjonariuszy do zamku Grafeneck. Młody chłopiec, jeden z transportowanych, opisuje pierwsze spotkanie z Kneissler oraz podróż szarym autobusem, gdzie każdy z pasażerów otrzymał termos z herbatą i ciastka.

Komora gazowa w Grafeneck: W dalszej części opowiadamy o przerażającym procesie prowadzenia pensjonariuszy do komory gazowej. Kneissler starała się uspokajać swoich podopiecznych, tłumacząc hałasy jako system wentylacyjny. Była przy nich do samego końca, pomagając im się rozebrać, zanim przekazała ich katom.

Codzienna rutyna Pauline Kneissler: Opowiemy o tym, jak Pauline Kneissler codziennie rano otrzymywała wykazy placówek i listy nazwisk osób przeznaczonych do Grafeneck. Zapewniała dyrektorów ośrodków, że ich podopieczni otrzymają odpowiednią opiekę, co ułatwiało jej zdobycie ich zaufania i bezproblemowe przewożenie pensjonariuszy.

Nowe zadania w Berlinie: Po zakończeniu akcji T4 w Grafeneck, Kneissler została odwołana do Berlina, gdzie przyjęła nowe, jeszcze bardziej tajemnicze zadania od Wernera Blankenburga. Te zadania były ściśle tajne i wymagały jej najwyższego zaufania.

Misja na froncie wschodnim: Opowiadamy o nowej misji Pauline Kneissler na froncie wschodnim, gdzie miała pomagać rannym żołnierzom Wehrmachtu. Została wysłana na Ukrainę, by kontynuować swoje zbrodnicze działania, tym razem w ramach Organizacji Todt.

Szpital polowy Wehrmachtu: Kneissler dociera do szpitala polowego, gdzie spotyka się z lekarzami i zostaje poinformowana o żołnierzach cierpiących na katatonię i histerię. Otrzymuje zadanie „zaopiekowania się” nimi poprzez przeprowadzenie eutanazji.

Aresztowanie i proces: W ostatniej części opowiadamy o aresztowaniu Kneissler przez amerykańskich żandarmów w 1945 roku oraz jej procesie przed niemieckim sądem we Frankfurcie. Została uznana za winną pomocy i podżegania do eutanazji, skazana na cztery lata więzienia, ale spędziła tam tylko rok dzięki amnestii. Po wojnie pracowała w szpitalu w Berlinie aż do emerytury.

Pauline Kneissler zmarła w styczniu 1989 roku. Jej historia jest przerażającym świadectwem zbrodni popełnianych w ramach akcji T4 oraz późniejszych działań na froncie wschodnim.

Podcast powstał na podstawie książki Marka Łuszczyny pod tytułem „Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy” wydawnictwa Znak Horyzont.

Scenariusz: Marek Łuszczyna
Produkcja i reżyseria: Beata Roszkowska
Kierownik produkcji/redakcja: Edyta Ewiak
Realizacja: Bliskostudio.pl dla Instytutu Jagiellońskiego
Głos głównego bohatera: Filip Mizia
Lektorzy: Katarzyna Morawska, Katarzyna Majda, Maciej Jabłoński, Rafał Żygiel
show less
Information
Author Igły FM
Organization Instytut Jagielloński
Website igly.fm
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search