MLG3.7: Kolaudacja - montaż filmów wideo i zakończenie projektu (Gość: Marcin Andruchów)
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
Cześć! Marcin Andruchów, mój gość i ekspert w sezonie o produkcji wideo, opowiada dzisiaj o tym, czym jest kolaudacja, kiedy się odbywa i jakie inne aspekty się z nią wiążą....
show moreJest to moment, w którym wszyscy (klient, agencja reklamowa, reżyser i dom produkcyjny) wspólnie akceptują ostateczną wersję materiału, nad którym pracowano. To czas, w którym producent i reżyser prezentują skończony produkt klientowi i agencji – choć wiadomo, że na poprzednich etapach mieli oni kontrolę nad pracą, a kolaudacja to takie ostateczne spotkanie w studiu postprodukcyjnym, na którym wciąż można wprowadzić drobne poprawki. Prezentuje się obraz we wszystkich formatach na kilku nośnikach, tj. smartfonie, tablecie, komputerze i tak dalej.
Kolaudacja jest bardzo ważnym wydarzeniem dla wykonawców, ponieważ wtedy otrzymują oni feedback, okazuje się, czy klient jest zadowolony, jest to też moment, w którym zamyka się projekt. Odbywa się to w miłej atmosferze, często przy lampce szampana i anegdotach z planu.
Przed cieszeniem się z odniesionego sukcesu trzeba jednak jeszcze trochę się napracować. Tak jak już mówiliśmy w poprzednich odcinkach, po dniach zdjęciowych nadchodzi czas na postprodukcję – najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap. To ogół czynności potrzebnych do tego, by z materiału zarejestrowanego na kamerze powstał gotowy utwór audiowizualny. Montaż offline pozwala wyodrębnić nam konkretną historię, a korekcja barwna stworzyć klimat i określoną estetykę. Aby przekonać się, jaką ta ostatnia ma moc, wystarczy spojrzeć m.in. na obraz w popularnym serialu HBO GO “Czarnobyl” – nieco spłowiały, szary. Korekcja barwna może nadać odcień nawiązujący do marki, dla której produkowany jest spot, podkreślić cienie, światła, detale. To swego rodzaju filtr nakładany na film, jednak jest to o wiele bardziej czasochłonne niż w przypadku zdjęć.
Porządkując informacje o procesie produkcji, warto wiedzieć, jakie są jego kamienie milowe. Łatwo to rozstrzygnąć na podstawie rzeczy, które musi akceptować klient. Będzie to kolejno shooting board, wybieranie najlepszych dubli, akceptowanie montażu offline, czyli historii, oraz uczestnictwo w kolaudacji, chyba że postprodukcja jest wymagająca i też wymaga poszczególnych akceptów.
Na jakim etapie pojawia się audio w reklamie? Po raz pierwszy już na etapie scenariusza, następnie podczas PPM i montażu offline. Bardzo istotne są prawa autorskie do utworów, które mają być zastosowane w filmie. Wiadomo, że ich wykupienie znacznie podnosi koszt produkcji, jednak zależy też, jakie sposoby eksploatacji danej ścieżki dźwiękowej określają te prawa (terytorium, nośnik / medium oraz czas wykorzystywania). Istotne więc, by w umowie zawrzeć odpowiednie warunki, możliwość przedłużenia praw autorskich, rolę poszczególnych wykonawców, przykładowo prawa reżysera czy aktora itp.).
Jeżeli chodzi o czas poświęcony na postprodukcję, to na pewno nie warto wstrzymywać się z przekazywaniem opinii na bieżąco. Jeżeli okaże się, że ktoś zatrzymał dla siebie spostrzeżenie dotyczące jakiegoś szczegółu, który, dajmy na to, nie powinien tak wyglądać, może to spowodować wielkie opóźnienia i – jak to bywa w tej branży – równie spore koszty.
Na sam koniec odcinka i zarazem cyklu związanego z produkcją reklamową dajemy wskazówkę, jak klient powinien rozpocząć pracę nad filmem. Nic prostszego – trzeba zgłosić się do agencji reklamowej. Od tego momentu zaczyna się współpraca, zleceniodawcy z agencją wyszukują dom produkcyjny… a co dalej? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poprzednich odcinkach tego sezonu.
Życzymy wam produkcji takich, z których będą zadowoleni Wasi klienci, a ja zapraszam do obejrzenia showreela agencji Abanana, który powstał we współpracy z firmą Marcina, Muchas Gracias. To nasze portfolio, wizytówka w postaci krótkiego filmiku.
Dzięki i do usłyszenia!
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=mC9ch8yugYs
Z tego odcinka dowiecie się:
Co to jest kolaudacja?
Jak przebiega spotkanie kolaudacyjne?
Jaka jest rola klienta w kolaudacji?
Czym dokładnie jest postprodukcja?
Ile trwa postprodukcja?
Na jakie działania składa się postprodukcja?
Jaka jest kolejność działań postprodukcyjnych?
Jaka jest rola korekcji barwnej?
Jak tworzy się osobliwy klimat spotu?
Co w postprodukcji oznacza “maska”?
Co to są kamienie milowe?
Jakie są kamienie milowe w procesie produkcji wideo?
Czy produkcja musi odbywać się liniowo?
Na jakim etapie pojawia się audio?
Jak wybrać lektora do reklamy?
Na jakim etapie odbywa się nagrywanie lektora w spocie?
Jak dobrać muzykę do spotu?
Co określają prawa autorskie utworów?
Jakie kwestie związane z prawami i produkcją warto uregulować umową?
Jaki kosztowny błąd można popełnić w komunikacji przy postprodukcji?
Jak klient powinien rozpocząć pracę nad filmem?
Co to jest showreel?
Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem:
https://www.facebook.com/groups/MarketingLudzkimGlosem/
Information
Author | Łukasz Wołek |
Organization | Łukasz Wołek |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company