Ktoś dokucza dziecku? „Słomka. Kotek, który chciał być sobą” (3-6 lat)
Sign up for free
Listen to this episode and many more. Enjoy the best podcasts on Spreaker!
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
„Słomka – kotek, który chciał być sobą”. To książka dla wieku 3-6 lat pod patronatem Aktywnego Czytania. Pewnie już odrobinę kojarzycie wioskę Cebulaków, w której mieszka nasz bohater razem z...
show morePewnie już odrobinę kojarzycie wioskę Cebulaków, w której mieszka nasz bohater razem z innymi zwierzakami.
Komu przyda się ta książka?
Myślę, że ta książka bardzo przyda się dzieciom, które zbyt pochopnie wyrzucają z siebie nie do końca przemyślane słowa.
Tym, które uważają, że mają zawsze rację i wiedzą najlepiej, czyli, nie oszukujmy się, dla małych zarozumialców. I z takimi egzemplarzami spotykamy się w przedszkolach i szkołach.
Oczywiście to też książka dla dzieci, które jeszcze nie potrafią tak jak Słomka zawalczyć o siebie. Gotowe są zrezygnować z zabawy czy spełnienia marzenia, byle tylko nie usłyszeć słów krytyki. Mam nadzieję, że mały kotek i tym razem pomoże odnaleźć czytelnikom odwagę i spokój.
Cebulakową eastajemy tuż na początku jesieni. Właśnie w tym czasie do wioski przybywa malarz Hugo Koktajl, który prowadzi zajęcia z malarstwa podczas festynu na pożegnanie lata.
Oczywiście, że kotek z radością uczestniczy w projekcie i z zapałem maluje swoje dzieło. Tematem jest jeżyk, a malowanie sprawia Słomce wiele radości. Lecz nagle podchodzi do niego kolega Pazur, który przerywa dobrą zabawę i krytykuje obraz. „Pazur się wyśmiewa głośno, nieprzyjemnie”.
I tu się zatrzymam, bo jeśli ktoś uważa, że to książka wyłącznie dla dzieci, które chcemy nauczyć, by zawalczyły o swoje i umiały odpowiedzieć na taką krytykę, to ja jeszcze do tej listy zainteresowanych dorzuciłabym tych krytykantów. Czasem dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, jak jedno zdanie może zburzyć spokój, albo chociaż dobry humor. Chodzi też o to, by nauczyć dzieci wyrażania swojej opinii, która wcale nie musi być zgodna z tym, co myślą wszyscy. Oczywiście, że obraz może się komuś nie podobać, ale można o tym powiedzieć delikatnie, bez obrażania czy wyśmiewania.
Information
Author | Anna Jankowska |
Organization | Anna Jankowska |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company