Jak być blisko natury, ale jej nie szkodzić?
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
Przebywanie na łonie natury ma kojący wpływ na zdrowie. Nasze ciało i psychika tęsknią za śpiewem ptaków, zapachem lasu, łąki i bujną zielenią. Nic nie jest w stanie ukoić nerwów...
show moreW trakcie majowej „Premiery Pisma" postanowiliśmy sprawdzić, czy można pogodzić sprzeczne interesy turysty, który chce korzystać z dobrodziejstw przyrody, najlepiej jak najmniej zdegradowanej, i środowiska, które jednocześnie sam niszczy? Obszary nietknięte ludzką aktywnością kurczą się w zastraszającym tempie, ziemia staje się powoli światem monogatunkowym, a kołem zamachowym tego procesu jest postępujące rozpychanie się człowieka i zabieranie przestrzeni życiowej wszystkim pozostałym istotom żywym. Jak zatrzymać antropopresję i chronić najcenniejsze przyrodniczo obszary? Czy można obcować z naturą, podróżować odpowiedzialnie i ekologicznie?
W dyskusji o skomplikowanej relacji człowieka z naturą wzięli udział Cecylia Malik (krakowianka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Autorka wielu projektów artystycznych np. „365 Drzew” i „6 rzek”), Filip Springer (pisarz i fotograf. Autor cykli reporterskich np. Zmiana klimatu już tu jest i Wyprawa po nadzieję oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone) i Tomasz Michniewicz (podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor reportaży książkowych, programu Inny świat w telewizji TTV i współzałożyciel Radia 357). Debatę poprowadziła dziennikarka związana z Radiem Kolor, Justyna Dżbik.
Partnerem Premiery Pisma jest Empik.
Information
Author | Pismo. Magazyn opinii |
Organization | Pismo. Magazyn opinii |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comments